Kaip tinkamai prižiūrėti žoliapjovę?

Žoliapjovės priežiūra

Tvarkinga ir gerai veikianti žoliapjovė sutaupo laiko prižiūrint veją. Tinkama priežiūra didina įrenginio ilgaamžiškumą, padeda išvengti gedimų ir prisideda prie geresnės pjovimo kokybės. Vis dėlto skirtingų tipų žoliapjovės – benzininėms, elektrinėms ar trimeriams – reikalauja atkreipti dėmesį į kai kuriuos specifinius priežiūros niuansus.

Benzininės žoliapjovės priežiūra

Benzininės (vidaus degimo variklį turinčios) žoliapjovės yra populiarus pasirinkimas dėl savo galios ir patogumo, kai tenka pjauti didesnius vejos plotus. Norėdami užtikrinti, kad Jūsų benzininė žoliapjovė veiktų efektyviai ir ilgiau tarnautų, privalu reguliariai ir tinkamai ją prižiūrėti.

1. Saugumo priemonės

Prieš pradedant bet kokius žoliapjovės priežiūros darbus, laikykitės šių saugumo reikalavimų:

  1. Išjunkite variklį ir palaukite, kol jis atvės – benzininiai varikliai įkaista, todėl nelieskite karštų dalių.
  2. Atjunkite uždegimo žvakę – tai padės išvengti netyčinio variklio užsivedimo, kai sukiojate peilį ar atliekate kitus darbus.
  3. Naudokite tinkamas apsaugos priemones – pirštines, apsauginius akinius, o kai kuriems darbams – ir respiratorių (pavyzdžiui, dulkių ar degalų garų).

2. Variklio alyva

Reguliarus alyvos keitimas yra vienas svarbiausių žoliapjovės priežiūros darbų, nes nuo tinkamos variklio alyvos priklauso variklio ilgaamžiškumas ir darbas be trikdžių.

  1. Patikrinkite alyvos lygį:
    • Prieš kiekvieną pjovimą ar bent kas kelis pjovimus, ištraukite alyvos lygio matuoklį, nuvalykite jį švaria šluoste ir vėl įstatykite. Tada dar kartą ištraukite ir įsitikinkite, kad alyvos lygis yra tarp minimalaus ir maksimalaus žymėjimų.
    • Jei alyvos trūksta, papildykite gamintojo rekomenduojama alyva (paprastai SAE 30 klasės arba specifinės sintetinio/pusiau sintetinio tipo alyvos, nurodytos žoliapjovės instrukcijoje).
  2. Alyvos keitimas:
    • Žoliapjovės instrukcijoje rasite rekomenduojamą keitimo intervalą (pvz., kas 25 valandas darbo arba bent kartą per sezoną).
    • Norėdami keisti alyvą, įkaitinkite variklį (trumpai paleiskite žoliapjovę, kad alyva atskiestųsi ir lengvai ištekėtų), tada išjunkite, atjunkite uždegimo žvakę ir išleiskite seną alyvą per numatytą išleidimo angą arba perpilkite pakreipę žoliapjovę į šoną (pagal gamintojo rekomendacijas, kad nepatektų benzinas ar alyva į netinkamas dalis).
    • Užpildykite nauja alyva iki reikiamo lygio.

3. Kuro kokybė ir degalų sistema

Aukštos kokybės kuras ir švarūs degalų komponentai labai svarbūs, siekiant sklandaus variklio darbo.

  1. Naudokite šviežią benziną: laikui bėgant benzinas praranda savybes, todėl rekomenduojama jo laikyti ne ilgiau kaip 1–2 mėn. (jei įmanoma, naudokite stabilizatorių, ypač žiemos sezono laikymui).
  2. Venkite seno arba užteršto kuro: jei kurą laikėte ilgą laiką, gali susikaupti kondensato (vandens) ar susidaryti nuosėdų. Tai gali užkimšti degalų padavimo sistemą ir sukelti sunkumų paleidžiant variklį.
  3. Sezoninis kuro išleidimas: jei žoliapjovę nenaudosite kelis mėnesius (pvz., žiemą), rekomenduojama išleisti degalus iš bakelio arba naudoti stabilizatorių, kuris sulėtina kuro „gedimą“. Toks veiksmas padeda išvengti karbiuratoriaus užsikimšimo.

4. Oro filtras

Oro filtras apsaugo variklį nuo dulkių, žolės likučių bei kitų nešvarumų, tad svarbu, kad filtras visada būtų švarus. Užsikimšęs ar per daug užterštas filtras trukdo laisvam oro srautui ir blogina degimo procesą.

  1. Patikrinimas: bent kartą per sezoną, o dar geriau – kas keletą pjovimų, apžiūrėkite oro filtrą (dažniausiai jis būna plastikinėje dėžutėje). Jei atrodo nešvarus, laikas jį valyti ar keisti.
  2. Valymas:
    • Jei filtras putoplastinis, jį galima išplauti šiltu muiluotu vandeniu, išdžiovinti ir vėl įdėti.
    • Popieriniai filtrai dažniausiai nėra plaunami – juos prapūskite oro srove arba tiesiog pakeiskite nauju.
  3. Keitimas: sekite gamintojo rekomenduojamus keitimo intervalus. Jei filtras labai nešvarus, jį keiskite anksčiau laiko.

5. Uždegimo žvakė

Uždegimo žvakė atsakinga už degimo procesą variklyje, tad nuo jos būklės priklauso žoliapjovės užsivedimo paprastumas ir darbas be trukdžių.

  1. Valymas ir tarpelio patikra:
    • Bent kartą per sezoną išsukite žvakę, patikrinkite, ar elektrodai neapdegę, ar nėra nuosėdų.
    • Esant reikalui, išvalykite ją šepečiu ar specialiu valymo įrankiu.
    • Patikrinkite žvakės tarpelį su specialiu matuokliu (gamintojas nurodo rekomenduojamus tarpelio matmenis).
  2. Keitimas: jei žvakė labai susidėvėjusi, apdegusi ar turi įtrūkimų, ją reikia pakeisti nauja, tinkama pagal žoliapjovės specifikacijas.

6. Peilio priežiūra

Aštrus peilis ne tik lengviau pjauna žolę, bet ir padeda išvengti pernelyg didelės variklio apkrovos bei pašalina riziką plėšyti žolę.

  1. Aštrinimas:
    • Jei pastebite, kad žoliapjovė ima plėšyti žolę, greičiausiai metas aštrinti peilį.
    • Peilį galima aštrinti dilde, kampiniu šlifuokliu ar specialiomis galąstuvėmis. Svarbu išlaikyti tinkamą peilio kampą ir balansą.
  2. Balansavimas:
    • Po aštrinimo būtina patikrinti, ar peilis subalansuotas. Balansuojant padėkite peilį ant atsuktuvo ašies ar specialaus balansavimo stovo – jis neturi stipriai svirti į vieną pusę.
    • Nesubalansuotas peilis sukelia vibracijas, kurios gali pakenkti varikliui, guoliams ar kitiems žoliapjovės komponentams.
  3. Tvirtinimas:
    • Grąžindami peilį, patikrinkite, ar visi varžtai tvirtai priveržti.
    • Visada dėvėkite apsaugines pirštines – peilio ašmenys itin aštrūs.

7. Reguliarus korpuso valymas

Žoliapjovės apačioje kaupiantis žolei ir nešvarumams, ilgainiui gali susidaryti korozija arba pasunkėti pjovimo procesas. Todėl po kiekvieno (ar kelių) pjovimų verta pašalinti drėgnos žolės likučius.

  1. Atjunkite žvakę ir užtikrinkite, kad variklis neįsijungs.
  2. Palenkite žoliapjovę taip, kad oro filtras ir karbiuratorius būtų viršuje (vadovaukitės gamintojo instrukcija), kad nepatektų alyvos į oro filtrą ar karbiuratorių.
  3. Naudokite drėgną šepetį arba nedidelį medinį pagaliuką nusigramdyti susikaupusią žolę. Jei žolė labai prikepusi, ją pamirkykite vandeniu, kad suminkštėtų.
  4. Nepurkškite stiprios vandens srovės (pvz., aukšto slėgio ploviklio) tiesiai į variklio dalis, nes tai gali sugadinti guolius ar kitus mechanizmus.

8. Ratukai, guoliai ir reguliatoriai

Norint, kad žoliapjovė lengvai riedėtų ir tolygiai pjautų, svarbu pasirūpinti ratukais ir aukščio reguliatoriais.

  1. Tepimas: prireikus, švelniai sutepkite ratukų guolius, svirčių jungtis ir aukščio reguliatorius universaliu tepalu.
  2. Ratukų patikra: jei ratukai nusidėvėję, įskilę, sugadinti, juos pakeiskite naujais. Tvirti ratukai prisideda prie tolygaus pjovimo aukščio išlaikymo.

9. Nuolatinė apžiūra

Laiku pastebėjus atsiradusius gedimus ar susidėvėjusias dalis, galima išvengti rimtesnių problemų.

  • Reguliariai apžiūrėkite, ar nėra atsipalaidavusių varžtų, įtrūkimų korpuse, senstančių tarpinių gumų.
  • Stebėkite, ar žoliapjovė nepradeda skleisti neįprastų garsų (vibracijų, cypimo).
  • Jei aptikote problemų, jas išspręskite nedelsiant.

10. Žoliapjovės priežiūra žiemą

Pasibaigus šiltajam sezonui ar jei žoliapjovė ilgą laiką nebus naudojama, svarbu ją tinkamai paruošti sandėliavimui:

  1. Degalų išleidimas: patikimiausia palikti kuo mažiau degalų bake arba naudoti kuro stabilizatorių.
  2. Alyvos keitimas: atlikti rudenį yra naudinga, kad variklyje liktų šviežios alyvos, apsaugančios vidines dalis nuo korozijos.
  3. Filtrų patikra: išvalykite arba pakeiskite oro filtrą, kad pavasarį žoliapjovė būtų paruošta darbui.
  4. Peilio nuėmimas ir aštrinimas: galima nuimti peilį ir jį aštrinti žiemą; laikyti jį saugiai ir vėl pritvirtinti pavasarį.
  5. Valymas: pilnai nuvalykite korpusą, ratukus ir kitus mazgus. Tinkamai išdžiovinkite ir laikykite sausoje vietoje, apsaugotoje nuo drėgmės.

Elektrinės žoliapjovės priežiūra

Elektrinės žoliapjovės populiarios dėl paprastos eksploatacijos, mažesnio triukšmo lygio ir mažesnės taršos, palyginti su benzininėmis. Jos gali būti tiek laidinės, tiek akumuliatorinės, tačiau, nepriklausomai nuo tipo, nuolatinė priežiūra yra būtina, kad žoliapjovė ilgai ir efektyviai tarnautų.

1. Saugos priemonės

Prieš pradedant bet kokius remonto ar valymo darbus, privalu pasirūpinti saugumu:

  1. Atjunkite žoliapjovę nuo maitinimo šaltinio – jei žoliapjovė laidinė, ištraukite kištuką iš elektros lizdo, o jei akumuliatorinė – išimkite bateriją.
  2. Naudokite apsaugines priemones – apsauginius akinius, pirštines, o pjaunant – užtikrinkite tinkamą avalynę ir aprangą.
  3. Leiskite varikliui (ir peiliui) pilnai sustoti – nelieskite jokių judančių dalių, kol nėra tikrumo, kad viskas saugiai išjungta.

2. Apžiūra prieš kiekvieną naudojimą

Norėdami užtikrinti saugią eksploataciją ir išvengti galimų gedimų, prieš kiekvieną pjovimą skirkite laiko greitai apžiūrai:

  • Patikrinkite, ar nėra akivaizdžių pažeidimų – pažeisto korpuso, atsilaisvinusių varžtų, sutrūkinėjusių dalių.
  • Įsitikinkite, kad peilis gerai pritvirtintas.
  • Laidinei žoliapjovei: apžiūrėkite maitinimo kabelį – ar nėra įtrūkimų, pažeidimų.
  • Akumuliatorinei žoliapjovei: pasitikrinkite baterijos įkrovos lygį.

3. Valymas po naudojimo

Nuolatinis švaros palaikymas ne tik užtikrina gerą žoliapjovės išvaizdą, bet ir apsaugo ją nuo gedimų bei korozijos.

  1. Atjunkite maitinimą:
    • Laidinę žoliapjovę išjunkite iš lizdo.
    • Akumuliatorinę žoliapjovę išjunkite ir išimkite bateriją.
  2. Nuvalykite žolės likučius:
    • Pasvirkite žoliapjovę šonu (laikykitės gamintojo nurodymų, kad variklio ventiliacijos angos ir elektros komponentai būtų apsaugoti nuo drėgmės).
    • Šepetėliu ar medine mente pašalinkite susikaupusius žolės gabalėlius nuo peilio, korpuso apačios ir ratukų.
  3. Venkite gausios vandens srovės:
    • Nenaudokite aukšto slėgio ploviklių (galima pakenkti varikliui ar elektros dalims).
    • Jei reikia, šiek tiek sudrėkinkite kempinę ar šluostę, kad pašalintumėte sunkiau nuvalomus nešvarumus, tačiau neleiskite vandeniui patekti į elektros komponentus.

4. Peilio priežiūra

Nepaisant to, ar žoliapjovė elektrinė, ar benzininė, aštrus peilis – sklandaus pjovimo pagrindas. Elektrinės žoliapjovės dažnai turi šiek tiek kitokį peilio tvirtinimo mechanizmą, tačiau priežiūra panaši.

  1. Aštrinimas:
    • Kai pajuntate, kad žoliapjovė žolę ne pjauna, o plėšia, arba rezultatas tampa netolygus, metas aštrinti peilį.
    • Aštrinti galima dilde, kampiniu šlifuokliu ar specialiu galąstuvu, svarbu išlaikyti vienodą pjovimo kampą.
    • Po aštrinimo patikrinkite peilio balansą – uždėkite jį ant atsuktuvo, kad įsitikintumėte, jog viena pusė nenusveria labiau.
  2. Tvirtinimas:
    • Atgal pritvirtinant peilį, laikykitės gamintojo rekomenduojamų tvirtinimo jėgos verčių (jei nurodytos).
    • Naudokite kokybiškus varžtus ir veržles. Jei pastebite, kad tvirtinimo detalės susidėvėjusios ar aprūdijusios, pakeiskite jas naujomis.

5. Laidinė žoliapjovė: laido ir jungties priežiūra

Laidinėms žoliapjovėms didžiausias dėmesys tenka tvarkingam ir saugiam laido naudojimui:

  1. Reguliarus laido apžiūrėjimas:
    • Laidą prieš ir po kiekvieno naudojimo patikrinkite, ar nėra įtrūkimų, sulūžusių kištuko dalių.
    • Pastebėjus pažeidimus, kabelį reikėtų nedelsiant pakeisti.
  2. Tinkamas laido laikymas:
    • Nesuvyniokite laido ant mažo skersmens laikiklio pernelyg stipriai.
    • Laidą laikykite sausai, venkite aštrių linkimų ar mechaninių pažeidimų.
  3. Apsauga nuo drėgmės:
    • Nenaudokite laidinės žoliapjovės šlapioje žolėje ar lyjant lietui.
    • Po naudojimo, jei laidas susitepęs ar sušlapęs, atsargiai nusausinkite ir leiskite jam išdžiūti.

6. Akumuliatorinė žoliapjovė: baterijos priežiūra

Akumuliatorius yra pagrindinė akumuliatorinės žoliapjovės dalis, nuo kurios priklauso darbo trukmė ir efektyvumas. Tinkama baterijos priežiūra gerokai prailgina jos tarnavimo laiką.

  1. Įkrovimas:
    • Visada naudokite gamintojo rekomenduojamą kroviklį.
    • Geriausia krauti bateriją, kai ji atvėsusi, o ne iškart po pjovimo.
    • Neišsekinkite baterijos iki nulio, jei gamintojas nerekomenduoja kitaip – visiškas iškrovimas gali sutrumpinti baterijos tarnavimo laiką.
  2. Laikymas:
    • Jei neplanuojate naudoti žoliapjovės kelis mėnesius, laikykite bateriją vėsioje, sausoje vietoje, patariama – su maždaug 40–60% įkrovimu.
    • Venkite aukštos temperatūros, tiesioginių saulės spindulių ar drėgnų patalpų.
  3. Švara:
    • Nuvalykite baterijos kontaktus švaria, sausa šluoste.
    • Venkite, kad purvas ar vanduo patektų į baterijos vidų.

7. Ventiliacijos angos ir variklio aušinimas

Elektrinių žoliapjovių varikliai turi ventiliacijos angas, kurios padeda aušinti variklį. Užsikimšus šioms angoms, variklis gali perkaisti ir greičiau sugesti.

  • Po pjovimo arba bent kartą per keletą pjovimų apžiūrėkite, ar ventiliacijos angos neužkimštos žole, dulkėmis ar kitais nešvarumais.
  • Prireikus, prapūskite susikaupusias šiukšles suspaustu oru arba pašalinkite jas šepetėliu.

8. Korpuso ir ratukų priežiūra

Kad žoliapjovė lengvai riedėtų ir tolygiai pjaustų, svarbu pasirūpinti:

  1. Korpuso valymu:
    • Periodiškai nuvalykite korpuso išorę drėgna šluoste, ypač jei susikaupė dulkių ar žolių sulčių.
    • Stenkitės išvengti gausios vandens srovės ties elektros komponentais.
  2. Ratukų patikra:
    • Įsitikinkite, kad ratukai sukasi laisvai, nėra užsikimšę žole ar purvu.
    • Jei ratukai turi guolius, laikas nuo laiko patikrinkite, ar jie nesugedo, nes girgždantys ar stringantys ratukai apsunkina darbą.
  3. Pjovimo aukščio reguliatorius:
    • Kai kuriems elektriniams modeliams būna svirtelė ar rankena pjovimo aukščiui keisti.
    • Jei jį sunku judinti, patikrinkite, ar nėra nešvarumų. Prireikus, švelniai sutepkite mechanizmą universaliu tepalu.

9. Laikymas tarp sezonų

Pasibaigus sezonui ar jei žoliapjovė nebus naudojama ilgesnį laiką, svarbu tinkamai ją laikyti:

  1. Valymas:
    • Kruopščiai nuvalykite visas žolės, purvo liekanas.
    • Jei korpusas metalinis, apžiūrėkite, ar nėra atsiradusių korozijos židinių – juos pašalinkite (nuvalykite) ir nudažykite ar užtepkite apsaugine priemone.
  2. Atjungimas nuo elektros:
    • Laidinę žoliapjovę susukite ir tinkamai padėkite kabelį.
    • Akumuliatorinę žoliapjovę padėkite kartu su išimta baterija arba, jei instrukcijoje nurodyta kitaip, laikykite bateriją atskirai, dalinai įkrautą.
  3. Sausa ir vėsi vieta:
    • Geriausia saugoti žoliapjovę tolygios temperatūros patalpoje, kad neatsirastų kondensato ir drėgmės, galinčios sukelti koroziją ar sugadinti elektros komponentus.

Kokį tepalą pilti į žoliapjovę?

Žoliapjovės variklio tepalas atlieka pagrindinę funkciją – sumažina trintį tarp judančių dalių ir užtikrina, kad variklis tinkamai vėsintųsi. Paprastai gamintojai rekomenduoja SAE 30 klasės alyvą, kuri ypač tinka mažiems keturtakčiams varikliams (pvz., daugelio žoliapjovių modelių). Kai kuriais atvejais, priklausomai nuo klimato sąlygų, gali būti nurodyta naudoti kitą klampos klasę (pvz., 10W-30). Svarbiausia laikytis žoliapjovės instrukcijoje pateiktų nurodymų ir nepilti bet kokio turimo aliejaus – tai gali išprovokuoti variklio perkaitimą ar priešlaikinį susidėvėjimą.

Ar galima į žoliapjovę pilti automobilinę alyvą?

Daugelis gamintojų nerekomenduoja naudoti automobiliams skirtos alyvos, kuri turi kitokią priedų sudėtį ir yra pritaikyta automobilių varikliams veikti aukštesnėmis temperatūromis bei didesnėmis apkrovomis. Žoliapjovėms (ypač mažiems keturtakčiams varikliams) tokia alyva gali neužtikrinti pakankamo tepimo, be to, ji greičiau susiplaks ar perkais, o priedai ne visada atitinka sodo įrangos poreikius. Laikantis instrukcijų ir naudojant specialiai žoliapjovėms pritaikytą alyvą, gerokai sumažinama rizika patirti brangius variklio gedimus.

Jei nenorite apsikrauti darbais, rinkitės žoliapjovės nuomos paslaugas

Nepriklausomai nuo to, ar turite benzininę žoliapjovę, elektrinę vejapjovę, ar trimerį, tinkamai prižiūrimas įrenginys išlaiko našumą ir ilgiau tarnauja. Reguliarus tepalų, filtrų, peilių ar valo tikrinimas, korpuso ir pjovimo galvos išvalymas po darbo, bei tikslių gamintojo rekomendacijų laikymasis leidžia užtikrinti, kad žoliapjovė veiks patikimai. Taip pjovimas bus ne tik lengvesnis, bet ir ekonomiškesnis, nes išvengsite per ankstyvo dalių susidėvėjimo ar netikėtų remonto išlaidų. Bet jei visi šie priežiūros darbai yra per didelis galvos skausmas, visada galite apsvarstyti žoliapjovės nuomą ar trimerio nuomą, kas leis išvengti įrenginio sandėliavimo, priežiūros ar remonto darbų, nes viskuo pasirūpins nuomotojas.

Taip pat, jei nežinote, kaip išsirinkti geriausią žoliapjovę, galite skaityti mūsų parengtą straipsnį arba pasikonsultuoti su mūsų nuomos punkto specialistais.