Daugelis sodininkų susiduria su krūmų ir medžių šakų pertekliumi, ypač pavasarį ar rudenį, kuomet atliekami intensyvesni genėjimo darbai. Jei šakų susikaupia daug, kyla klausimas, kaip jas patogiai ir greitai sutvarkyti. Vienas praktiškiausių sprendimų – šakų smulkintuvas, paverčiantis organines atliekas pjuvenomis ar mulčiu, kurį galima naudoti dirvožemio struktūrai gerinti ar kaip dekoratyvinį sluoksnį aplink augalus. Renkantis šakų smulkintuvą nuomai, svarbu įsivertinti, kokio galingumo, tipo ir funkcijų įrenginys bus tinkamiausias konkrečiai sodo ar sklypo situacijai.
Kam skirtas šakų smulkintuvas?
Pagrindinė šakų smulkintuvo užduotis – greitai sutrinti genėjimo, pjovimo ar kitas medienos atliekas į smulkesnę frakciją. Gauti drožlių likučiai yra daug patogiau sandėliuojami ar kompostuojami, todėl tokios medžiagos nebereikia deginti ar vežti į atliekų aikšteles. Toks įrenginys itin naudingas didesniuose soduose, kur genėjimų mastas didelis, tačiau ir mažesniame kieme jis padeda palaikyti tvarką.
Be to, susmulkinta mediena puikiai tinka mulčiavimui – užbėrus drožles ant gėlynų, sumažėja piktžolių augimas, dirvožemis geriau sulaiko drėgmę, o augalai apsaugomi nuo staigių temperatūros svyravimų. Taip vyksta tvarus natūralių medžiagų perdirbimas į naudą sodui.
Kuo skiriasi elektrinis šakų smulkintuvas nuo benzininio?
Dažniausiai nuomojami šakų smulkintuvai būna dviejų pagrindinių tipų: elektriniai ir benzininiai. Renkantis svarbu atsižvelgti į tai, koks darbo intensyvumas laukia ir kokio storio šakas norėsite smulkinti.
- Elektrinis šakų smulkintuvas. Paprastai veikia tyliau, išmeta mažiau teršalų, nes nereikia degalų, o paleisti jį – labai paprasta: tereikia prieigos prie elektros tinklo. Elektrinis įrenginys tinka tada, kai šalia yra patogi elektros linija ir sode nėra itin stambių šakų (įprastai susmulkina iki 3–4 cm skersmens). Didžiausi trūkumai – galia gali būti ribota (ypač ekonomiškesni modeliai), o kabelis apriboja darbo atstumą. Jeigu planuojama ilgiau ir intensyviai dirbti didesnėje teritorijoje, reikės gana ilgo, patikimo laido.
- Benzininis šakų smulkintuvas. Daug galingesnis ir lengviau susidoroja su storesnėmis šakomis (kai kurie modeliai be vargo smulkina iki 5–8 cm skersmens). Gali veikti laukuose ar sode, kur nėra elektros – tereikia įpilti benzino. Benzininio smulkintuvo trūkumai: jis kelia daugiau triukšmo, skleidžia išmetamąsias dujas, sveria daugiau, o priežiūrai reikia bent minimalių žinių apie variklį (laikas nuo laiko tikrinamas alyvos lygis, keičiamas oro filtras). Toks variantas patrauklus dideliems sodo plotams, intensyvesniems darbams ir profesionalesnei veiklai.
Šakų smulkintuvo pasirinkimo kriterijai
1. Reikalingas galingumas ir šakų storis
Viena svarbiausių savybių – kokio skersmens šakas įrenginys gali susmulkinti. Jei sode daug brandžių medžių ar krūmų, kurių šakos gana storos, benzininis įrenginys gali būti geresnis pasirinkimas. Elektrinis modelis gali susidoroti su plonesniais kamienais, tačiau, kai diametras perkopia 4 cm, mažo galingumo smulkintuvas tiesiog užstrigs. Jei tiksliai žinote, kad didžioji dalis atliekų bus lengvai smulkinamos, pakaks ir paprastesnio įrenginio, o nuoma bus pigesnė.
2. Ploto dydis ir mobilumas
Jeigu aptarnaujate nedidelį sodą, kur galėsite lengvai priartinti smulkintuvą prie šakų krūvos, elektrinis, mažiau triukšmingas prietaisas bus praktiškas. Jei teritorija – erdvi, o šakas reikia tvarkyti keliuose taškuose, benzininis modelis suteiks daugiau laisvės judėti, nes nepririša prie elektros lizdo. Tuomet svarbiu pasirinkimo aspektu tampa ratukų kokybė – didesni ir tvirtesni ratai padeda lengviau transportuoti sunkų įrenginį nelygia vietove.
3. Našumas ir darbinis greitis
Smulkintuvo našumas dažnai matuojamas per valandą susmulkintų šakų kiekiu. Galingesni, benzininiai modeliai leidžia greičiau susidoroti su sukaupta medienos krūva. Jei ketinate intensyviai darbuotis vieną ar dvi dienas ir per jas tikitės sutvarkyti daug atliekų, tokia investicija į nuomą gali sutaupyti laiko. Tačiau mažesniame sode, kur šakų nedaug, aukštas našumas gal net neatsipirks – užteks kompaktiškesnio, o kartu pigesnio varianto.
4. Triukšmo lygis ir aplinka
Elektriniai smulkintuvai veikia pastebimai tyliau, tuo tarpu benzininiai skleidžia gerokai didesnį garsą. Jei aplink apstu kaimynų arba riboja vietinės taisyklės dėl triukšmo, verta apgalvoti, ar ne geriau rinktis tylesnį modelį, ypač jei darbai užtruks kelias valandas. Tylesnis įrenginys taip pat mažiau vargina, galima dirbti ankstesniais rytais ar vėlesniais vakarais.
5. Saugumo ir patogumo ypatumai
Kai kurie smulkintuvai turi specialų automatinį padavimą, lengviau traukiantį šakas, tad nereikia jų stumti rankomis. Gali būti integruotas apsauginis mechanizmas, išjungiantis variklį esant perkrovai ar neteisingai įdėtam konteineriui. Rinkitės modelius, kurių piltuvas pakankamai platus – taip nenutrumpinsite didesnių šakų rankomis. Jei planuojate dirbti vienas, patogu, kai įrenginyje yra skaitmeninis ekranas su diagnostikos rodmenimis, informuojančiais apie perkaitimą ar kitus parametrus.
6. Surinkimo talpos dydis
Kai kurie smulkintuvai turi integruotą dėžę susmulkintai žaliavai rinkti, o kiti – tik lataką, pro kurį smulkinta masė byra į lauko krūvą arba jūsų pačių pastatytą dėžę, maišą. Jei norite, kad darbo aplinkoje būtų kuo tvarkingiau, pravartu rinktis variantą su patogia, gana talpia surinkimo dėže. Svarbu įvertinti, kad didelė talpa užpildys įrenginį sveriančią konstrukciją, tad reikės daugiau pastangų ją ištuštinant.
7. Nuomos kaina ir priežiūra
Nuomos punktuose benzininiai smulkintuvai paprastai brangesni, nes siūlo galingesnę, profesionalesnę techniką. Tačiau, jei turite per vieną dieną itin daug šakų, patikimas didesnis įrenginys gali sutrumpinti bendrą darbo laiką. Taip pat pasidomėkite, kaip yra su degalų sąnaudomis – ar nuoma įtraukia tam tikrą kuro kiekį, ar reikės jį pirkti atskirai. Elektriniam smulkintuvui svarbu, kad turėtumėte tinkamo galingumo elektros liniją ir pakankamai ilgą laidą.
Renkantis šakų smulkintuvą nuomai, verta aiškiai įsivertinti sodo dydį, šakų storį bei kiekį, planuojamą darbo intensyvumą ir turimą prieigą prie elektros. Jei poreikiai nedideli, užteks elektrinio, kuris tyliai bei švariai pasirūpins plonesnėmis šakomis. Sudėtingesniems darbams, kai tenka dorotis su storesniais kamienais, labiau tinka benzininiai modeliai, galintys atlaikyti didesnę apkrovą. Apgalvoję, kokie yra jūsų prioritetai – našumas, mobilumas, triukšmo lygis ar kaina – rasite optimalią išeitį ir sutaupysite laiko, o sode liks mažiau atliekų bei tvarkingesnė aplinka.